Czym zajmuje się kancelaria notarialna? Cennik usług notariusza
Czym jest Kancelaria Notarialna?
Kancelaria notarialna to miejsce, gdzie sporządza się akty notarialne oraz inne dokumenty posiadające moc prawną. Notariusz, jako osoba zaufania publicznego, działa na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa prawnego transakcji i dokumentów. Kancelarie notarialne pełnią istotną rolę w życiu prawnym, zwłaszcza przy zawieraniu umów i sporządzaniu ważnych dokumentów. Dokumenty sporządzone przez notariusza są niepodważalne, a o ich wiarygodności świadczą: zgodność oryginału z kopią, pieczątka oraz podpis na wszystkich egzemplarzach.Każdy akt notarialny, umowa i poświadczenie sporządzone przed notariuszem w kancelarii notarialnej jest zgodne z prawem i zapewnia bezpieczeństwo każdej ze stron. Przykładem takiej czynności jest sporządzenie aktu notarialnego przy sprzedaży nieruchomości. Bez udziału notariusza, taka transakcja nie mogłaby być uznana za ważną, co świadczy o kluczowej roli notariuszy w systemie prawnym.
Jakie czynności norialne u notariusza?
Kancelarie notarialne pełnią istotną rolę w życiu prawnym, zwłaszcza przy zawieraniu umów i sporządzaniu ważnych dokumentów. Do czynności notarialnych, zgodnie z art. 79 ustawy Prawo o notariacie, zalicza się:
- sporządzanie aktów notarialnych
- sporządzanie aktów poświadczenia dziedziczenia
- sporządzanie poświadczeń
- doręczanie oświadczeń
- spisywanie protokołów
- sporządzanie protestów weksli i czeków
- przyjmowanie na przechowanie dokumentów, pieniędzy i papierów wartościowych
- sporządzanie wypisów, odpisów i wyciągów dokumentów
- sporządzanie, na żądanie stron, projektów aktów, oświadczeń i innych dokumentów
- sporządzanie innych czynności wynikających z odrębnych przepisów
Notariusz jest funkcjonariuszem publicznym, którego zadaniem jest ochrona interesów prawnych stron w sposób bezstronny. Każda czynność dokonana przed notariuszem ma moc prawną, co oznacza, że dokumenty sporządzone w kancelarii notarialnej mogą służyć jako dowody w sądzie.
Pytania
Łączna wysokość opłat jaką strona czynności, a najczęściej strona nabywająca zapłaci u notariusza zależy od wartości rynkowej przedmiotu czynności notarialnej czyli ceny sprzedaży, wartości darowizny za wyjątkiem czynności, dla których określono w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości stałe stawki opłat. Wartość rynkową nieruchomości ustala najczęściej strona zbywająca na podstawie średnich cen nieruchomości w danej okolicy podawanych w mediach.
Więcej o kosztach usług notarialnych dowiesz się z tego artykułu:
Koszty usług notarialnych
- Izba Notarialna w Białymstoku
- Izba Notarialna w Gdańsku
- Izba Notarialna w Katowicach
- Izba Notarialna w Krakowie
- Izba Notarialna w Lublinie
- Izba Notarialna w Łodzi
- Izba Notarialna w Poznaniu
- Izba Notarialna w Rzeszowie
- Izba Notarialna w Szczecinie
- Izba Notarialna w Warszawie
- Izba Notarialna we Wrocławiu